Andromeda Marble Wall-Hung Washbasin | Mini Size
Andromeda Marble Wall-Hung Washbasin | Mini Size
Bring a sense of luxury to your bathroom with our Andromeda Wall Hung Basin. Defined by clean lines and a strong rectangular form, the Andromeda's basin features a barely perceptible slope towards the central drain. Whether created from Corian® or marble, this sophisticated floating sink is the perfect piece to enhance high-end contemporary bathrooms.

Slim Mini Sink Size - Perfect for Small Modern Bathrooms
The Slim Mini size offers a slimline, compact sink especially conceived for small bathrooms, powder rooms and cloakrooms, or any bathroom where you need to maximise space.

About our Marble
With its sense of luxury and an inherent natural beauty, marble brings sophistication to a bathroom's decor. The material of choice for bathroom sinks for thousands of years, it's a timeless classic. This product is available in the intense Nero Marquina black marble, the classic italian White Carrara marble and the unique Travertine, so you're certain to find the right fit for your bathroom. To explore further, view our Marble Basin collection.
Highlights
Authentic Marble
This product is crafted from authentic marble, prized for its natural beauty, unique veining, and luxurious texture.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Andromeda
We ship your Andromeda in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Andromeda right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
Mounting Brackets
Mounting brackets are always supplied with our wall hung sinks to ensure safe and secure installation and no hidden extras.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Marble |
| Finish | Matte |
| Width | 40cm |
| Depth | 40cm |
| Height | 20cm |
| Weight | 15kg |
| Plug supplied | Yes |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Overflow | No |
| Cut margin | +/- 0.5cm |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |
| Colour | Marble Colour Selection |