Cassiopeia Marble Wall-Hung Washbasin | Mini Size with Back Deck
Cassiopeia Marble Wall-Hung Washbasin | Mini Size with Back Deck
Handmade in Valencia by Riluxa’s talented team, our Cassiopeia Wall Hung Basin is a cult classic. With its removable panel to cleverly conceal the drain and its gently sloping base, our exclusive design means this sink is not only beautiful but supremely practical to use. Whether crafted from Corian® solid surface or marble, this elegant piece is a welcome addition to any stylish bathroom project, where it can serve as a standalone floating basin or be styled with a chic wall-mounted cabinet. Browse Riluxa’s entire family of Cassiopeia basins, baths and shower trays.

Slim Mini Sink Size - Perfect for Small Modern Bathrooms
The Slim Mini size offers a slimline, compact sink especially conceived for small bathrooms, powder rooms and cloakrooms, or any bathroom where you need to maximise space.

About our Marble
With its sense of luxury and an inherent natural beauty, marble brings sophistication to a bathroom's decor. The material of choice for bathroom sinks for thousands of years, it's a timeless classic. This product is available in the intense Nero Marquina black marble and in the classic italian White Carrara marble, so you're certain to find the right fit for your bathroom. To explore further, view our Marble Basin collection.
Highlights
Authentic Marble
This product is crafted from authentic marble, prized for its natural beauty, unique veining, and luxurious texture.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Cassiopeia
We ship your Cassiopeia in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Mounting Brackets
Mounting brackets are always supplied with our wall hung sinks to ensure safe and secure installation and no hidden extras.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Marble |
| Finish | Matte |
| Width | 40cm |
| Depth | 40cm |
| Height | 20cm |
| Weight | 15kg |
| Tap Hole | Yes |
| Plug supplied | No |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Overflow | No |
| Cut margin | +/- 0.5cm |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |