Raku Bathroom Step
Raku Bathroom Step
A thoughtful addition to the bath space
A thoughtful addition to the bath space
The Raku takes its name from the Japanese word meaning “ease”, a guiding principle behind its design. The Raku Bath Step has a low, elongated form, created to make stepping into and out of your bath easier and more assured. Its clean architectural profile and sculptural simplicity allow it to sit neatly beside any Riluxa bathtub, offering added stability and support, particularly with deeper soaking tubs, such as the Tokyo.
More than a simple step, the Raku also provides a versatile perch for towels or bath essentials, contributing to a bathing space that feels calm, balanced and well considered.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Raku
We ship your Raku in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Freestanding |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Width | 50cm |
| Depth | 25cm |
| Height | 21cm |
| Weight | 13kg |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |