Wezen Wall Hung Washbasin
Wezen Wall Hung Washbasin
Sleek Functionality
Sleek Functionality
The Wezen Wall-Mounted Washbasin is a contemporary piece with a rectangular design and curved bowl. The basin is positioned on the left, leaving space on the right side for bathroom necessities. Available in two sizes (80 and 100) and two colours (White and Black), this basin can be tailored to suit your bathroom style. Crafted from Mineral Stone®, the Wezen Wall-Mounted Washbasin combines form and function, making it an excellent addition to any bathroom.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Wezen
We ship your Wezen in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Wezen right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
Fixing Kit
Fixing kits are supplied with our wall hung products (they are not specific for dry walls, please make sure to use the right type depending on your type of wall).
| Colour | White - RAL 9016 or Black |
| Width | 80cm or 100cm |
| Weight | 20kg or 23kg |
| Sink Dimensions | 54x34cm |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Material | Mineral Stone® |
| Finish | Matte |
| Depth | 46cm |
| Height | 15cm |
| Plug supplied | Yes |
| Overflow | Yes |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Deck / Edge | No |
| Shelf / Niche count | 0 |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |