Wezen Countertop Washbasin
Wezen Countertop Washbasin
Contemporary Sophistication
Contemporary Sophistication
The Wezen Countertop Washbasin features a flat, oval basin design elevated by a contrasting black plinth. Made from Mineral Stone®, this solid surface basin is both durable and visually appealing. The countertop installation allows for easy integration into your bathroom space, creating a modern and functional focal point.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Wezen
We ship your Wezen in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Wezen right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Installation Type | Countertop or Plinth |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Width | 58cm |
| Depth | 38cm |
| Weight | 14kg |
| Height | 12cm |
| Plug supplied | Yes |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Overflow | No |
| Guarantee | 5 years |
| Shelf / Niche count | 0 |
| Deck / Edge | No |