Linaria Wall-Mounted Single Washbasin
Linaria Wall-Mounted Single Washbasin
Sport Car-Inspired Elegance
Sport Car-Inspired Elegance
The Linaria Wall-Mounted Washbasin offers a unique addition to your bathroom. Its design, reminiscent of a sports car, features a geometric basin and discrete channel that blend functionality and style. The basin is available on the left or right, with space on the side for your toiletries. Available in four sizes and two colors, it caters to diverse bathroom layouts and styles. Crafted from Mineral Stone®, this washbasin ensures durability and easy cleaning. Its wall-mounted installation saves space, making it an ideal choice for both small and large bathrooms.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Linaria
We ship your Linaria in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Linaria right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
Fixing Kit
Fixing kits are supplied with our wall hung products (they are not specific for dry walls, please make sure to use the right type depending on your type of wall).
| Colour | White - RAL 9016 or Black |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Finish | Matte |
| Width | 80cm, 90cm, 100cm, 120cm |
| Depth | 46cm |
| Height | 12cm |
| Cut margin | +/- 0.5cm |
| Sink Dimensions | 60x46cm |
| Overflow | No |
| Plug supplied | Yes |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Deck / Edge | Yes |
| Weight | 25kg, 27kg, 30kg, 35kg |
| Guarantee | 5 years |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |