Biham Freestanding Bathtub
Biham Freestanding Bathtub
The most ergonomic bathtub of all
The most ergonomic bathtub of all
Offering an innovative ergonomically-designed base, Riluxa's Biham Freestanding Bath guarantees an extraordinarily calming, tension-free bathing experience. By maintaining the natural S-curve of the spine, the neck and upper back are stabilized while the hips, knees, and ankles are flexed, thus releasing stress on joints to create a sensation of floating. By supporting your body in the ideal position for relaxation, the Biham helps you unwind fully, encouraging the deep release of mental and muscle tension.
Enjoy the ultimate rejuvenating experience, as you embrace the comforting warmth of the water inside. Externally, the Biham is a beautifully contemporary piece of design. Its crisp exterior in matte solid surface is characterised by strong lines and slimline edges. Team with our Biham Basin for a truly contemporary bathroom aesthetic.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To explore the full range, see our Mineral Stone® Baths.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Easy Maintenance
Easy to maintain, non-porous and stain-resistant surface.
Durable Material
Excellent heat retention properties and a highly durable stone resin surface.
Multiple Sizes
Available in two sizes to suit all standard sized bathrooms.
Installation
Suitable for both freestanding, back-to-wall, corner or alcove installations.
Ergonomic
Exceptionally comfortable ergonomically-sculpted bathtub base.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Biham
We ship your Biham in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Bathtub Plug
To ensure you can start using your Biham right away, we include a stylish, high-quality bathtub waste, giving you a hassle-free setup experience.
Bath Trap
We supply a shallow bath trap with flexible drainpipe made from hard-wearing polypropylene with each Riluxa bathtub.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Shelf count | Yes or No |
| Colour | White - RAL 9016 or Black |
| Length | 160cm or 170cm |
| Weight | 150kg or 166kg |
| Capacity | 270L or 360L |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Mineral Stone® |
| Finish | Matte |
| Width | 72cm |
| Height | 55cm |
| Plug supplied | Yes |
| Overflow | Yes |
| Deck / Edge | No |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |