Amsterdam Freestanding Bathtub
Amsterdam Freestanding Bathtub

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To explore the full range, see our Mineral Stone® Baths.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Easy Maintenance
Easy to maintain, non-porous and stain-resistant surface.
Durable Material
Excellent heat retention properties and a highly durable stone resin surface.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Amsterdam
We ship your Amsterdam in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Bathtub Plug
To ensure you can start using your Amsterdam right away, we include a stylish, high-quality bathtub waste, giving you a hassle-free setup experience.
Bath Trap
We supply a shallow bath trap with flexible drainpipe made from hard-wearing polypropylene with each Riluxa bathtub.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Installation Type | With Legs or Freestanding |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Length | 180cm |
| Width | 75cm |
| Weight | 180kg |
| Height | 54cm |
| Plug supplied | Yes |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Overflow | Yes |
| Guarantee | 5 years |
| Capacity | 240L |
| Deck / Edge | No |
Interactive 3D Experience
Explore every detail in stunning 3D and visualize in your space with AR