Drop Mirror
Drop Mirror
A Fusion of Style and Function
A Fusion of Style and Function
The Drop Mirror, a large rectangle mirror with rounded edges, offers a blend of style and functionality. Crafted from a white solid surface, it exudes a minimalist aesthetic, seamlessly blending with any bathroom decor. The integrated shelf offers a practical solution for your storage needs, adding a layer of convenience to its stylish design. Available with or without LED lighting, the Drop Mirror illuminates your space, adding a touch of modernity to your bathroom. This mirror is a testament to the power of functional design, proving that practicality and style can coexist harmoniously.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Front Lighting
LED front lighting offers bright, shadow-free illumination for clear reflections and enhanced visibility, perfect for tasks like grooming and applying makeup.
Responsible by Design
Free from lead, copper, solvents or harmful VOCs, our mirrors meet stringent environmental standards making them safe for your home and the environment.
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Drop
We ship your Drop in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Mounting Hardware
The Drop ships with all essential hardware for secure wall mounting. Please select screws suitable for your specific wall material to ensure a safe installation.
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Custom made | Not custom made |
| Illuminated | Illuminated - Front-lit |
| Material | Mineral Stone®, Glass |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Width | 100cm, 120cm |
| Height | 50cm |
| Depth | 15cm |
| Weight | 25kg, 35kg |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Brightness | 1050LM |
| Power Consumption | 10W |
| LED Voltage | Mains supply, 12V DC output |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |