Milano Freestanding Washbasin - Black
Milano Freestanding Washbasin - Black
Levitating Beauty
Levitating Beauty
The Milano Freestanding Washbasin brings a unique aesthetic to your bathroom. Its black metal structure holds a round and flat basin that appears to levitate, adding a sense of mystery and elegance. Made from high-quality Mineral Stone®, this washbasin ensures durability and easy cleaning. Its freestanding design allows flexibility in placement, making it a stunning centerpiece for your bathroom.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Milano
We ship your Milano in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Milano right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
| Installation Type | Freestanding or With Legs |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Colour | Black |
| Finish | Matte |
| Width | 49.5cm |
| Depth | 49.5cm |
| Height | 85cm |
| Sink Dimensions | ⌀49.5cm |
| Weight | 11kg |
| Plug supplied | Yes |
| Overflow | No |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |
Interactive 3D Experience
Explore every detail in stunning 3D and visualize in your space with AR