Maltese Countertop Washbasin
Maltese Countertop Washbasin
Edge of Sophistication
Edge of Sophistication
Immaculately designed with an eye for detail, the Maltese Countertop Washbasin is an embodiment of refined elegance. Its rectangular form, complemented by the ultra-thin edges, exudes a contemporary yet timeless appeal. Available in both white and black, it effortlessly blends with a range of interior styles, offering versatility at its best. The unique feature of a detachable cover adds an element of intrigue, elevating the overall design. This piece does more than merely serving a purpose, it narrates a tale of style and sophistication, rendering your bathroom an exquisite work of art.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Maltese
We ship your Maltese in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Colour | White - RAL 9016 or Black |
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Countertop |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Finish | Matte |
| Width | 50cm |
| Depth | 30cm |
| Weight | 8kg |
| Height | 11cm |
| Plug supplied | - |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Overflow | No |
| Guarantee | 5 years |
| Shelf / Niche count | 0 |
| Deck / Edge | No |