Cubo Square Shelf
Cubo Square Shelf
Timeless Storage Solution
Timeless Storage Solution
The Cubo Square Shelf is a timeless storage solution for any bathroom. With its basic, unobtrusive design and easy installation, it provides a practical space for all your bathroom essentials. Available in three sizes (30, 60, and 90), the Cubo Square Shelf offers flexibility to accommodate various storage needs. Its pure white colour seamlessly integrates into any bathroom aesthetic, while the wall-mounted installation ensures a clutter-free environment.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Cubo
We ship your Cubo in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
| Length | 30cm or 60cm |
| Weight | 6kg or 10kg |
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Mineral Stone® |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Width | 14.5cm |
| Height | 30cm |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |
| Shelf / Niche count | 1 |
| Product Type | Shelf |