Ruta Plus Wall Hung Washbasin
Ruta Plus Wall Hung Washbasin
Crafted from luxurious Mineral Stone®, this wall-mounted washbasin offers a seamless blend of contemporary design and enduring durability. The sleek solid surface is beautifully complemented by a refined laminate skirting, adding a sophisticated textural contrast to your bathroom sanctuary. For a clean and cohesive aesthetic, the model features an integrated overflow and a matching white pop-up drain that enhances its minimalist appeal. Experience the perfect balance of form and function with a high-performance material that is as easy to maintain as it is elegant.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Ruta
We ship your Ruta in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Ruta right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
Fixing Kit
Fixing kits are supplied with our wall hung products (they are not specific for dry walls, please make sure to use the right type depending on your type of wall).
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Material | Mineral Stone®, Laminate |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Width | 120cm |
| Depth | 46cm |
| Height | 15cm |
| Sink Dimensions | 29x48cm |
| Weight | 30kg |
| Tap Hole | Yes |
| Plug supplied | Yes |
| Overflow | Yes |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Deck / Edge | Yes |
| Shelf / Niche count | 0 |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |