Nimes Countertop Washbasin
Nimes Countertop Washbasin
Pure oval form
Pure oval form
The Nimes Countertop Basin is defined by its soft, oval silhouette and continuous curves. The interior flows seamlessly from edge to base, with no flat surfaces or hard lines, creating a basin that feels comfortable to use and visually calm in the space. It's a shape that feels both sculptural and effortless, bringing a quiet sense of beauty to the bathroom.
Available in white or black, the Nimes adapts to any palette - soft, light-filled spaces to deep, dramatic moodiness. Crafted from Riluxa's Mineral Stone®, the surface is smooth, tactile and easy to maintain. Conceived to pair perfectly with the Nimes Freestanding Bath.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Multiple Colours
Available in both black and white finishes, to suit your interior design scheme.
Easy Maintenance
Easy to maintain, non-porous and stain-resistant surface.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Collection
Can be combined with a matching bathtub.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Nimes
We ship your Nimes in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Basin Plug
To ensure you can start using your Nimes right away, we include a stylish, high-quality basin waste, giving you a hassle-free setup experience.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Colour | White - RAL 9016 or Black |
| Brand | Riluxa |
| Custom made | Not custom made |
| Installation Type | Countertop |
| Material | Mineral Stone® |
| Finish | Matte |
| Width | 56cm |
| Depth | 38cm |
| Height | 15cm |
| Weight | 10kg |
| Plug supplied | Yes |
| Overflow | No |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |