Cassiopeia Marble Countertop Washbasin | Mini Size
Cassiopeia Marble Countertop Washbasin | Mini Size
With the Cassiopeia Countertop Sink, functionality becomes form, thanks to Riluxa's exclusive design. The sloped base directs the water flow to the drain at the back, concealed by a removable panel for ease of cleaning and an elegant appearance. Crafted in Valencia from either Corian® or marble, the Cassiopeia features a generous deck space surrounding the basin, to provides ample storage for toiletries or small decorative items. Place on top of a contemporary, understated bathroom cabinet or perhaps a reclaimed vintage dresser to create the perfect space.

Mini Countertop Basins
Our Countertop basins come in Mini, Comfort and Luxe dimensions. The Mini Countertop sink size (up to 60cm wide) has been created with compact bathrooms and cloakrooms in mind. With options as small as 30cm, you can find a truly tiny bathroom sink for a chic powder room or a space-saving solution for a small modern bathroom, while making no concessions to style.

About our Marble
With its sense of luxury and an inherent natural beauty, marble brings sophistication to a bathroom's decor. The material of choice for bathroom sinks for thousands of years, it's a timeless classic. This product is available in the intense Nero Marquina black marble and in the classic italian White Carrara marble, so you're certain to find the right fit for your bathroom. To explore further, view our Marble Basin collection.
Highlights
Authentic Marble
This product is crafted from authentic marble, prized for its natural beauty, unique veining, and luxurious texture.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Cassiopeia
We ship your Cassiopeia in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
From Our Hands to Your Home
A Proud Tradition of Furniture Craftsmanship
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Countertop |
| Custom made | Not custom made |
| Material | Marble |
| Finish | Matte |
| Width | 40cm |
| Depth | 40cm |
| Height | 12cm |
| Weight | 15kg |
| Plug supplied | No |
| Overflow | No |
| Cut margin | +/- 0.5cm |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |