Pearl Mirror
Pearl Mirror
Romantic Reflection
Romantic Reflection
The Pearl Mirror is a charming addition to your bathroom decor. Its oval shape and romantic style exude a sense of elegance and sophistication. The frame, made from white solid surface material, adds a touch of class and durability. This wall-mounted mirror can be easily installed on any wall, making it a versatile option for different bathroom layouts. Its high-quality reflective surface ensures clear and precise reflections, making your daily grooming routines more enjoyable.

About our Mineral Stone®
An advanced combination of finely ground natural minerals and pure high-performance resins, Mineral Stone® solid surface (also known as stone resin) offers durability and great versatility. Design possibilities abound, with the ability to create flowing curves as well as geometric forms. Our stylish collection of Mineral Stone® washbasins bears testament to the power of this material. To see the full range, discover our Mineral Stone® Basins.
Highlights
Responsible by Design
Free from lead, copper, solvents or harmful VOCs, our mirrors meet stringent environmental standards making them safe for your home and the environment.
Mineral Stone®
Crafted from luxurious matte Mineral Stone®, our exclusive stone resin material, for durability, easy care and timeless elegance. Elevate your space with enduring beauty.
Antibacterial
A non-porous, seamless material, it resists bacteria and mould growth. Perfect for hygiene-sensitive areas, like kitchens, bathrooms and healthcare settings.
Peace of Mind
By purchasing from Riluxa, you can rest assured that your investment is safeguarded by our robust 5-year guarantee. Quality and peace of mind, guaranteed.
What's in the box
Your Pearl
We ship your Pearl in carefully designed, robust packaging to ensure it arrives in perfect condition. We hope it brings you many, many years of satisfaction.
Mounting Hardware
The Pearl ships with all essential hardware for secure wall mounting. Please select screws suitable for your specific wall material to ensure a safe installation.
| Material | Mineral Stone® or Glass or Mirror |
| Brand | Riluxa |
| Installation Type | Wall-Hung |
| Custom made | Not custom made |
| Colour | White - RAL 9016 |
| Finish | Matte |
| Width | 82cm |
| Height | 52cm |
| Depth | 4cm |
| Weight | 5kg |
| Fixing Kit / Support Brackets | Yes |
| Shipping Timeline | Depending on stock availability - Contact us |
| Guarantee | 5 years |
| Illuminated | Non-illuminated |